Weekend i København by LoveCopenhagen #34

0
277
Vi rammer snart weekenden, og traditionen tro kan du her læse et udvalg af spændende arrangementer, der sker i vores skønne by. Den står på pil-selv-rejer, kunst og mystik, gadefest og marked på Christianshavn. Læs med når vi guider til din weekend i København her.

af Nathalie

_____________________________________________________________________________
TORSDAG: Langbordsmiddag på kajen
I dag er pil-selv-rejerne i fokus, når der pyntes op til hyggelig langbordsmiddag på kajen ved Broens Gadekøkken. Arrangementet foregår i det fri med udsigt over Inderhavnen, og byder på en dejlig intimkoncert – og det ser ud til, at vejret er med, hvilket er fantastisk. For 285 kr får du masser af rejer, brød, hjemmerørt mayo og et glas af husets hvidvin.
Find billetter her.
____________________________________________________________________________
FREDAG: SMK Fridays
Her på LoveCopenhagen elsker vi SMK Fridays, og i morgen inviteres der endnu engang inden for under overskriften “Mystik”. Her vil der være fokus på mystik forbundet med spiritualitet, himmelrummet, fjerne himmelstrøg, drømme og meget, meget andet.
Du vil opleve en altomsluttende installation, en koncert midt i kunsten og give dine egne drømme former og farver. Her vil også være mulighed for at opleve Hammershøis slørede univers, stumfilmens eksperimenter med filmmagi og artist talks – ja, der er en masse at opleve, og der er gratis adgang! En perfekt måde at skyde weekenden i gang på.
____________________________________________________________________________
LØRDAG: Skydebanegadefest
Så er der gadefestival på Vesterbro på lørdag!
Temaet er “Old is new”, hvor der bl.a. er fokus på det bedste fra de sidste 30 års fester på Skydebanegade. Der er fx loppemarked, og alle børn bliver forkælet med pandekager, baldrebod, andedam og gøgl.
Der er også musik på programmet med Ring Them Bells, A mess, Hand in Shadow, Lasse Storm og DJ´s.
Programmet:
Loppemarked fra kl.11
Trylleshow kl.12
Improteater kl.14
Musik på scenen:
Lasse Storm kl.16
A Mess kl. 17:30
Hand in Shadow kl.19
RinG Them Bells kl.21:30
Dj sets af MOQST dj og Kip Analog efterfølgende.
God fest!
____________________________________________________________________________
SØNDAG: Christianshavns Marked Langs Kanalen
Fra 11-17 er der loppemarked langs begge sider af kanalen på Christianshavn. Der vil være masser at opleve med boder, kunsthåndværk og børnemarked. Som altid, en perfekt søndagsaktivitet til din weekend i København. Forhåbentlig i solskin.

 

GOD WEEKEND!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here