I takt med at teknologi og personalisering bliver en større del af vores hverdag, får parfumeindustrien nu en innovativ tilføjelse – endda lige her i København! Læs med her.
Af Nathalie
Algorithmic Perfumery by EveryHuman, der nu lander i hjertet af København, kombinerer kunst, videnskab og kunstig intelligens for at skabe personlige dufte på et helt nyt niveau. Du får simpelthen en fuldstændig skræddersyet duft, der afspejler din personlighed pg stil på blot 1 minut!
Det foregår sådan, at du skal besvare et spørgeskema, hvorefter dine svar analyseres. Ud fra dette genereres der så 3 unikke duftforslag, som du så kan finjustere, så de passer perfekt til dig.
Og du kan opleve det lige her i København
Fra december 2024 har du kunne prøve den her revolutionerende parfumemaskine på Store Kongensgade 95, lige her i København. Der er åbent i hverdagene fra 9-16, så der er masser af mulighed for at kunne prøve det af.
Det må vi altså ind og prøve! Stay tuned!