Veronica Mortensen | Københavnersnuden #529

0
2
Fotocredit: Ida Wang

Ugens Københavnersnude er sanger og komponist Veronica Mortensen. Hun er halvt græsk og tilbragte sine teenageår i Athen, men har haft base i København siden 1996. Hun har været en markant skikkelse på den danske jazzscene i over 20 år, hvor hun har optrådt på jazzfestivaler og klubber både i Danmark og i udlandet. Hun har desuden med jævne mellemrum været solist med orkestre som DR Big Band og Aarhus Jazz Orchestra. Nu er hun aktuel med sit sjette album, Serenity, der udkom den 9. maj 2025.

 

LoveCopenhagen: Hvad har du gang i i øjeblikket?
Veronica Mortensen: Jeg har netop udgivet mit sjette album Serenity, som er ude på streaming og på vinyl. Albummet består af nye kompositioner, jeg selv har skrevet. Selvom jeg i mellemtiden har udgivet et par albums med jazzstandards og medvirket på andres projekter, er det faktisk 13 år siden, jeg sidst udgav egen musik – så jeg har virkelig glædet mig til at præsentere det.

Vi har netop spillet releasekoncert, og nu ser jeg frem til at komme ud og spille med mit orkester på sommerens jazzfestivaler og klubber rundt omkring i landet.

Fotocredit: Ida Wang

LoveCopenhagen: Hvor bor du?
Veronica Mortensen: Jeg bor på Østerbro, lige over for Østre Gasværk, som jeg kan se fra mit vindue. Det ligger tæt på Fælledparken, hvor man om sommeren svagt kan høre musikken fra koncerterne i Parken – eller jubelen, når der bliver scoret mål til fodboldkampene. Og så har vi vores egen biograf, Park Bio, som jeg er virkelig glad for.

LoveCopenhagen: Hvor går du tur?
Veronica Mortensen: Hvis det bare er en kort tur, går jeg tit i Fælledparken eller ned til det nye område i Nordhavn, hvor der er havnebad og små caféer. Det er altid rart at kunne gå et sted hvor der ikke er biler.

Hvis jeg har lidt mere tid, kan jeg finde på at gå ved Kastellet, Langelinie eller en tur rundt om Søerne. Men jeg elsker også en gåtur ved volden bag Christiania eller ude på Amager Fælled. Det er fantastisk, at det kan føles som at være langt væk fra byen, selvom man stadig er midt i den.

Fotocredit: Sophia HP

LoveCopenhagen: Hvor drikker du kaffe?
Veronica: Mine yndlingssteder ligger i nabolaget, og et af dem er Laundromat – en meget hyggelig café med bogreol, hvor bøgerne står i farveorden, og et baglokale med vaskeri. Genialt koncept med kaffe og tøjvask!

Om sommeren er det helt klart Café Bopa på Bopa Plads – et skønt åndehul, der vækker tanker om Sydeuropa, når man cykler forbi og hører det summer af liv og god stemning. Der var massive protester fra alle i lokalmiljøet, da Københavns Kommune i starten af 10’erne opsagde lejemålene og ville rive bygningerne ned, blandt andet for at etablere parkeringspladser. Heldigvis hjalp den store modstand, og planerne blev droppet, så jeg nyder virkelig at være der.

LoveCopenhagen: Hvor spiser du?
Veronica: Et af mine favoritsteder er Osteria 16 ved Enghave Plads. Hvis man ikke lige ved det, kan det være svært at gætte, at der gemmer sig en superhyggelig restaurant derinde. Den er meget lille, og der er altid fyldt med gæster. Jeg elsker, at de ikke har et menukort, men i stedet serverer en fast 7- retters menu baseret på sæsonens råvarer.

Derudover er jeg ret glad for café-mad, så jeg ender ofte på Bopa Plads eller på det superhyggelige Det Simrer ved Melchiors Plads. Det er en restaurant med fokus på langsomt tilberedt mad og økologiske råvarer. Om sommeren har de livekoncerter under Copenhagen Jazz Festival, hvor jeg indimellem har fornøjelsen af selv at spille – bl.a. ved årets festival.

LoveCopenhagen: Hvor fester du?
Veronica: Som regel fester jeg i private omgivelser – enten ved selv at have gæster eller ved at besøge gode venner. Når jeg går i byen, er det oftest for at høre livemusik, så jeg tager gerne på Jazzhus Montmartre eller Paradise Jazz på Huset. Der er også supergod live feststemning på La Fontaine eller Drop Inn. I min verden er der intet, der kan løfte en fest som levende musik!

LoveCopenhagen: Hvor inspireres du?
Veronica: Jeg inspireres ofte på byens spillesteder, når jeg går til koncerter. Den intensitet og det nærvær, der opstår i nuet, når musikere spiller sammen, er for mig magisk.

Men generelt er København jo et vidunderligt sted at lade sig inspirere. Jeg elsker at kigge på de fine gamle bygninger med tårne, se byens kanaler med kajakker og både, eller bare gå langs Søerne, hvor øjet kan strække sig ud.

Fotocredit: Ole Rasmus Møller

LoveCopenhagen: Hvad er dit yndlingssted i København?
Veronica: Det er umuligt at vælge ét yndlingssted, for jeg har mange favoritter i København. Hvis man, som jeg, har levet i udlandet i mange år og savnet København – og Danmark generelt – sætter man pris på stort set alt ved byen.

Da jeg var lille, var det Tivoli, fordi min mor ofte spillede i Vise Vers Huset. Lyden af rutsjebanen, duften af brændt sukker, smagen af softice og fyrværkeriet ved lukketid var det bedste, jeg vidste. Selv alle lysene ved Rådhuspladsen om natten var noget ganske særligt!

LoveCopenhagen: Hvor har du sidst følt dig forelsket i København?
Veronica: For nylig gik jeg en lang tur med min mand, Niels, i det smukkeste forårsvejr. Vi tog metroen til Christianshavn, gik gennem Christiania og op på volden, fulgte kanalen hen til Papirøen, hvorfra vi havde tænkt os at tage havnebussen fra Operaen til Nordre Toldbod.

Jeg elsker den havnebus! Den er simpelthen genial og noget helt særligt for byen. Jeg bruger den som regel, når jeg skal ud til Rytmisk Musikkonservatorium på Holmen. Ærgerligt den ikke fandtes dengang jeg selv gik derude på mit afsluttende år og var højgravid, for det var en lang tur fra Østerbro. Desværre er der for få afgange, så vi var en hel flok, der blev efterladt på kajen – tror turisterne har opdaget den!

Heldigvis har vi fået Inderhavnsbroen, som virkelig binder byen bedre sammen for gående og cyklister. Den blev vores vej hjem: over Nyhavn, forbi Amalienborg, Den Lille Havfrue og Kastellet. Det var en af de dage, hvor jeg virkelig kunne mærke, hvor meget jeg holder af København.

LoveCopenhagen: Hvad er dit bedste minde om København?
Veronica: Mit bedste minde om København stammer fra halvfemserne, hvor jeg medvirkede i forestillingen HAIR på Betty Nansen Teatret. Jeg var netop blevet færdig på Musikkonservatoriet i Aarhus, og det var denne forestilling, der fik mig til at flytte tilbage til København, hvor jeg også havde boet som barn.

Det var en kæmpe oplevelse at stå på scenen i et udsolgt teater aften efter aften, sammen med nogle af tidens dygtigste unge sangere og musikere. Forestillingen var fysisk krævende, og vi endte ofte på Bjørnekælderen lige overfor, hvor vi fik lidt velfortjent natmad og havde det superhyggeligt sammen.

Det var også her, jeg mødte manden i mit liv, som jeg stadig er sammen med i dag. Så måske derfor står denne tid som mit bedste minde om København.

Fotocredit: Yorgi Bunyoz

LoveCopenhagen: Din anbefaling til den bedste oplevelse i København?
Veronica: Jeg synes helt klart, at København bør opleves til fods eller på cykel. Udover de steder, jeg har nævnt hidtil, er det også værd at tage en tur til Kødbyen – og måske lægge vejen forbi Ismejeriet, hvis man er til god is.

Et absolut must er at opleve Copenhagen Jazzfestival og den helt særlige stemning om sommeren! Det er en af Europas mest velrenommerede jazzfestivaler med over 1200 koncerter fordelt på 10 dage, og det er en stor luksus, når store internationale navne bare kommer ”hjem” til os.

LoveCopenhagen: Selvom København er fantastisk, har du nu mulighed for at tilføje den ene ting, som du synes, byen mangler – hvad er det?
Veronica: Jeg synes, vi mangler at kunne tilbyde boliger til vores unge. Jeg er med på, at ikke alle kan bo i centrum af byen, men som det ser ud nu, er det faktisk umuligt at finde bolig her som ung.

Hvis jeg må nævne én ting mere, så har jeg altid været lidt misundelig på svenskerne, som har “lunch”- steder, hvor man kan få en varm frokost til en pris, hvor alle kan være med. Der serveres kun dagens ret, så i stedet for at have en træt madpakke med, er det mest almindeligt at gå derhen i sin frokostpause – lidt som et folkekøkken. Det ville både skabe fællesskab og gøre hverdagen lettere for mange.

LoveCopenhagen: Dit soundtrack til byen?
Veronica: Det mest oplagte ville være at nævne København af Ulige Numre, som også er blevet indspillet af Tina Dickow. Men lige for tiden er det sangen Her med Sophia HP, der først dukker op i mine tanker. Den er utroligt smuk og indfanger den ro og det nærvær, jeg selv oplever, når jeg går tur i København.